Setbaşı Şehir Kütüphanesi

1954-1960 yılları arasında dönemin Bursa Belediye Başkanı Reşat Oyal’ın başlattığı yoğun imar faaliyetleri kapsamında genişletilen Setbaşı Köprüsü’nün sağ ayağında, yine Reşat Oyal tarafından yaptırılan kütüphane binamız, ilk başta 1958 yılı Bursa Kapalıçarşı yayngınından zarar gören esnaf için alt katı pasaj, üst katı nikah dairesi olarak yaptırılmış. 11 Eylül 1998 yılında Belediye Başkanı Erdem Saker tarafından kütüphane kimliğine kavuşturulan bina bu tarihten itibaren günümüze kadar Şehir Kütüphanesi olarak hizmet vermeye devam etmektedir. 2018 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek okurlar için daha modern bir görünüme kavuşturulmuştur.

Bursa’nın tarihsel, kültürel ve toplumsal hafızasına sahip çıkma ve bu değerleri gelecek kuşaklara aktarmada, sahip olduğu zengin kitap içeriğiyle önemli fonksiyonelliğe sahip olan kütüphane bünyesinde: Halk kütüphanesi, çocuk kütüphanesi ve araştırma kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphane, Umurbey Genel Okuma Salonu, Ahmed-i Dai Süreli yayınlar Bölümü, Lami-i Çelebi Bursa Belgeliği ve Çocuk Bilgi Parkı ile okuyucu ve araştırmacılara hizmet vermektedir.

Kütüphanemiz de araştırma yapmak isteyen araştırmacılar kitapları salonda inceleyip, fotokopi çektirebilir; ücretsiz bir şekilde kütüphaneye üye olup 15 gün süreli ödünç kitap alabilmektedir. E-kitap hizmeti ile de kütüphaneye gelemeyen okuyuculara uzaktan kitaba erişim imkanı sağlanmaktadır.

Şehir Kütüphanesi bünyesinde, kütüphanecilik hizmetleri yanında ücretsiz olarak konser, konferans ve seminerler düzenlenmekte, çocuklar için çizgi film gösterimi yapılmakta ve yine bünyesindeki Üftade ve Gösteri Konferans salonunda sanatsal ve kültürel etkinlikler organize edilmektedir.

Bunlara da gözatın