Mysia Yolları Doğa, Tarih ve Kültür Rotaları

Mysia Yolları Projesi, 2019 yılında Nilüfer Belediyesi İnovasyon Merkezi’nin yürüttüğü, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Şehir Eşleştirme Programı kapsamında TC Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından hibe ile desteklenen “IRD Kırsal Kalkınma için Yenilikçi Yaklaşımlar Projesi”nin temel taşlarından birini oluşturmuştur. IRD Projesi kapsamında Türkiye, Litvanya ile Yunanistan arasında (Nilüfer, Trakai, Sakız Belediyeleri, Mesta Köyü Kültür Derneği) sosyal inovasyon ve doğa ve kültürel turizm alanlarında olumlu örneklerin paylaşımı gerçekleştirilip bir iletişim ve işbirliği ağı oluşturulmuştur. IRD Projesi kapsamında kurulmuş olan İnovasyon ve Kırsal Turizm websitesi yoluyla, https://mysia.irdtowntwinning.com/ adresindeki Mysia Yolları websitesi Türkçe ve İngilizce dillerde hazırlanmıştır.

Mysia Yolları, 750 km uzunluğunda 44 adet yürüyüş ve bisiklet parkurundan oluşmaktadır. Rotalar antik Mysia halkından ismini alan tarihi Misi köyünde başlar, MÖ 7. yüzyılda kurulu, bugün Gölyazı turistik köyü olarak bilinen Apollonia antik kentine ulaşır. Bursa fethinden önce Bitynia bölgesinde Osmanlıların ilk idari merkezi olan Kite (Ürünlü Mahallesi), Uluabat Kalesi ve Kapanca Antik Limanı Mysia Yolları rotaları kapsamında ziyaret edilebilen tarihî mekânların birkaçıdır.

Nilüfer ilçesinde başlayan ve Mustafakemalpaşa, Mudanya ve Karacabey ilçelerine uzanan Mysia Yolları Doğa, Tarih ve Kültür Rotaları Projesi, doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, atlı doğa yürüyüşü, panoramik manzara seyri, kuş gözlemi, doğa fotoğrafçılığı, sportif olta balıkçılığı, çadırlı kamp, yamaç paraşütü ve mağaracılık gibi çeşitli aktiviteler için imkân sunmaktadır.