Zindan Kapı Müzesi

Bursa surlarının, savunmanın güç olduğu Yerkapı düzlüğünden başlayarak, batıya doğru uzanan çift surun batı ucundaki en son alanını oluşturmaktadır. Cilimboz Deresi boyunca kayalıkların oyulması ile açılan bir yol ile ulaşılıp, Uludağ eteklerine açılan bir ara kapı konumundadır. Bu kapıyı eskiden pazara gelip giden köylülerin kullandığı bilinmektedir.

Helenistik dönem (M.Ö. 2. yüzyıl), Bizans dönemi (9. yüzyıl) ve Osmanlı döneminde (14. yüzyıl) varlığı bilinmektedir. Osmanlı dönemindeki tarihi belgelerde ismi “Bâb-ı Siccin” olarak geçmektedir. Kapı ve çevresindeki surların altında yer altı zindanlarının bulunmasından dolayı “Zindan Kapı” adını almıştır. Bu zindanların 19. yüzyıl sonlarına kadar hapishane olarak kullanıldığı arşiv belgelerinden anlaşılmaktadır.

Bursa Büyükşehir belediyesi tarafından 2015 yılında başlatılan restorasyon çalışmalar neticesinde Bursa surlarının 6 kapısından biri olan Zindankapı yeniden hayat buldu. 17 Ekim 2021 yılında hizmete açılan Zindankapı’da buraya ismini veren zindanlar güncel sanat galerisi olarak işlevlendirildi ve Bursa surlarının tarihsel süreçleri teknoloji ve interaktif alanlarla ziyaretçiye sunulmak üzere düzenlendi.

Adres: Pınarbaşı, 1. Zindankapı Sk. no:57, 16000 Osmangazi/Bursa
Telefon: 0224 716 37 37 
Ziyaret saatleri: 09.30-17.30

Bunlara da gözatın