İznik

4 ayrı medeniyete başkentlik yapmış olan İznik, UNESCO Dünya Geçici Miras listesinde yer alıp tarihi, doğası ve çini üretimi ile ziyaretinizin her ânını dolu dolu geçireceğiniz bir cazibe merkezidir. Ayrıca, I. ve VII. Konsülün burada toplanmasından dolayı Hristiyanlık tarihinin en önemli şehirlerinden biridir İznik, zeytin bahçeleri arasından yaklaşık 200 m rakımdadır. İznik; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini görebileceğiniz zamana meydan okuyan bir şehirdir. Bundan dolayıdır ki şehrin her yerinde ayrı bir tarih yatmaktadır.

Türkiye'nın en uzun surlarından biri olan İznik Surları'nın sur kapılarından şehre girişi sağlayan dört ana kapısı, antik dönemlerden itibaren gelen her medeniyeten izler taşımaktadır. Ayrıca, dünyaca ünlü İznik Çinisi'nin en güzel eserlerinin merkezi de yine bu kadim şehirdir.

Bunu yanısıra, Ekinoks tarihlerine denk gelirseniz İznik Gölü üzerinde dünyanın en güzel günbatımlarından birisi yaşanmakta ve bu muhteşem manzaraya her sene yurtiçi ve yurtdışından binlerce kişi izlemeye gelmektedir.