İnegöl Doğa Sporları Turizm Merkezi (DOSTUM)

DOSTUM kuruluş olarak Alternatif Turizm başlıklı hizmet sektörü kapsamında bulunmaktadır. Başka bir deyişle çıktısı hizmettir, ana sektör turizm, alt başlığı spor turizmidir.
Bünyesinde 1200 metre karelik alanda bir idari binası, 20 kişilik dersliği, 12 kişilik misafir hanesi, bir hangar, bir kafeteryası, 3 adet bungalow evden oluşan kamp merkezimiz ve 450 mt uçak pisti mevcuttur. Harici 80.000 metre karelik dağınık alanda çeşitli sporlar için parkurlar da hazırlanmıştır. Uludağ’ın eteğinde bulunan, eski adı Kıran tepe yeni adıyla Aktaş tepe, 2232 mt yüksekliği, 3 yöne kalkış izni vermesi, tepenin alan genişliği, sarp kayalık ve dik uçurumların olmayışı yamaç paraşütü yapacaklar için son derece konforlu kalkış imkanı sağlamaktadır. Yamaç paraşütü alan eğitimleri için ayrıca 750 mt yüksekliğinde Cerrah Mahallesi yakınında Karaman tepe kullanılmaktadır. Dostum Merkezden başlayıp yine aynı yerde biten 4.500 mt lik orta seviyede bisiklet parkuru hazırlanmıştır.
DOSTUM, BEBKA (Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı) kapsamında Kırsalda alternatif turizmi canlandırmak amacıyla gerçekleştirilmiş bir projedir. Bu amaç doğrultusunda İnegöl’ün doğal güzellikleri, alternatif turizm potansiyeli, ve İnegöl’ün markaları (İnegöl Köfte, Mobilya, Oylat) ulusal ve uluslar arası tanıtımı amaçlanmıştır. 28 Ağustos 2015’te BEBKA tarafından kabul edilmesiyle birlikte uygulamaya geçilmiştir. 2015 Nisan ayında İnegöl Yenice mahallesinde bulunan göletin yanı başında törenle temeli atılmıştır. Bünyesinde Hafif hava araçları uçuşları(Sivil havacılık), Yamaç paraşütü, trekking, kampçılık, foto safari, bisiklet, okçuluk, motocross, off-road, ATV safari, deniz bisikleti, balık tutma ve Oryanitring de eklenerek toplam 13 spor dalı bulunmaktadır. 23 Ekim 2016 tarihinde açılışı yapılan DOSTUM projesi açılışının akabinde hizmet üreten bir kuruluş olarak faaliyetlerine başlamıştır. Proje süresi 12 ay olarak belirlenen uygulama 3 ay daha uzatma süresi alarak 28 Kasım 2016’da tamamlanmıştır.
Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan DOSTUM, yerli yabancı doğaseverleri ağırlamayı, genç nüfusa ulaşarak doğayı ve sporu sevdirmeyi, milli sporcular yetiştirmeyi ve İnegöl’ün doğasını markasıyla dünyaya tanıtmayı hedeflemiştir.

Sivil havacılık

Sivil havacılığı tanıtmak ve sevdirmek amaçlı ücret karşılığı uçmak isteyenler pilot eşliğinde İnegöl Bursa üzeri uçacaklar.

Yamaç paraşütü

12 kişiden oluşan başlangıç seviyesi eğitim guruplarımız 6 aktif günde Türkiye hava sporları federasyonu yamaç paraşütü sporcu lisanslarını almaya hak kazanıyor ve single uçmaya hazır hale geliyor. Hafta içi hafta sonu eğitimlerimiz mevcuttur. Şehir dışından gelecek katılımcılarımız için konaklama imkanı sağlanıyor.
Yamaç paraşütü tandem uçuşları turizm değeri yüksek bir spordur. DOSTUM Türkiye’de tek olan üç yöne kalkış imkanı sağlayan 2222 mt yüksekliğe, geniş ve güvenli bir kalkış alanına sahip Aktaş Tepe ile tandem keyfini doyasıya yaşamak isteyenler için İnegöl’ün doğal güzellikleri eşliğinde benzersiz bir imkan sunuyor. Aktaş tepeden yamaç paraşütü inişleri DOSTUM pistine yapılmaktadır. Bu da yolcularımız ve pilotlarımız için extra bir kolaylık sağlamaktadır.
650 mt Cerrah Karaman tepe ise gün boyu kuzeyden gelen rüzgârla sezon boyunca İnegöl manzarası eşliğinde profesyonel pilotlarımızla neredeyse her gün uçuş imkânı vermektedir.
2018 de kurulan Dostum yamaç paraşüt takımı, 2018 ve 2019 sezonunu şampiyonlukla tamamladı. Beş kişiden oluşan takımda iki milli sporcu bulunmakta. Milli sporcu Kerem Dinçer 2016-2017-2018 ve 2019 sezonunu Yp hedef ligini ard arda dört yıldır Türkiye şampiyonu olarak tamamlamakta. 2017 sonunda Yp antrenörü ve milli sporcu İbrahim Dinçer tarafından verilen eğitim faaliyetlerinde Dostum uçuş eğitim programları kapsamında 43 yamaç paraşüt sporcusu gökyüzüne kanatlandı.

Paratrike ve paramotor

Paratrike pilot eşliğinde 1 yolcu ile pistten kalkabilen bir araçtır. Sert rüzgâr olmadığı sürece her zaman uçuş yapılabilen paratrike Şehir üzerinde uçmak isteyenler için daha uygun bir spordur. Paramotor ise sadece pilotun uçtuğu görselliği ön planda olan bir araç olmakla beraber tanıtım ve gösteri uçuşları yapılmaktadır.

Okçuluk

Okçuluk eğitimlerimiz 2 aylık sürelerle her gurup 11 kişiden oluşan toplam 40 kişilik eğitimlerle yapılmaktadır. Eğitimlerimize çevre illerden de katılım olmaktadır. Okçuluk etkinlikleri ve yarışmaları düzenlenmektedir ayrıca okçularımızdan başarılı olanlar yarışmalara gönderilmektedir.
Dostum okçuluk eğitimleri olimpik büyükler , çocuklar ve geleneksel okçuluk olmak üzere üç ayrı koldan devam etmektedir.
Olimpik okçuluk büyükler eğitiminde bu güne kadar 600 kişiye ulaştık
Olimpik okçuluk çocuklar olarak 12-18 yaş arası 300 sporcumuz bulunmaktır.
Geleneksel okçulukta 120 sporcumuz bulunmaktır.

Dağcılık (Kampcılık-Doğa yürüyüşü-Sportif tırmanış)

Merkezimizde hem kampçılık eğitimi hem de kamp etkinlikleri yapılmaktadır. DOSTUM merkezi eğitim kampları için son derece güvenli ve uygun bir ortam sunmaktadır. Bu kapsamda ortaokul lise ve üniversite öğrencileri için DOSTUM alanı içinde kamp evleri yapılmıştır. Çeşitli branşlarda spor kulüpleri ile DOSTUMda eğitim kampları yapmaktadır. Kamp programları kapsamında kampçılarımız DOSTUM un çeşitli faaliyetlerinden de faydalanmaktadır örn: (oryantiring, balıkçılık, yamaç paraşütü, bisiklet) gibi. Dostum dağcılık branşında 164 dağcı 7 hakem 3 spor tırmanış antrenörü 15 dağcılık antrenörü adayı bulunmaktadır.
Spor tırmanış 8-13 yaş arası lisanslı 500 sporcu ,beşi milli sporcudur.
İnegöl’ün eşsiz doğası son derece keyifli ve çok seçenekli doğa yürüyüşleri imkanı sunmaktadır. Profesyonel dağcılıkta Oylat ikiz kayalar benzersiz bir deneyim yaşatmakta. İki haftada bir düzenlenen doğa yürüyüşlerimize çevre illerden de katılım yapılmaktadır. Genellikle kolay parkurlar seçildiğinden her kesimden kişiler katılabilmektedir.
Son 4 yıldır her 2 haftada bir düzenlediğimiz ücretsiz doğa yürüyüşlerinde binlerce kişiyi doğa ile buluşturduk. 2019 yılında sadece 3000 kişi yürüyüşlerimize katılmıştır.

Bisiklet

İnegöl Belediyesi Dostum Bisiklet Branşı olarak 4 yıldır şehrimizin gençleri ile birlikte çalışarak ülkenin her yerinde ilçemizi başarı ile temsil etmekteyiz.
Başladığımız günden beri 600 den fazla öğrenciye teorik eğitim verdik, bunlardan yaklaşık 60 tanesi ile birebir çalışmalar yaparak içlerinden yetenekli ve istekli olanlarıyla takımca yarışmalara gittik ve başarılar kazandık.
Federasyon ve özel yarışlarda çok kez kürsüde yer alan sporcularımız takımızı ve İnegöl’ü ülkemizde başarılı olarak temsil etmektedir. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz İnegöl Dostum Dağ Bisikleti Kupasında yarışmaya katılan 10 sporcudan 7’si kürsüde yer alarak bizleri gururlandırmıştır.
Daha önce master kategorisinde Türkiye Şampiyonluğu kazanan takımız, 2020 yılı için de iki kategoride Türkiye Şampiyonluğu hedeflemektedir.
Spor müsabakalarındaki hedeflerimizle eş zamanlı olarak şehir içindeki gençlerimize de ulaşarak trafikte güvenli bisiklet kullanımı, bisikletin kanundaki yeri ve şehir ulaşımındaki önemi gibi konularda eğitimler vererek bisiklet kenti olan şehrimizi bilinçli ve düzenli bisiklet kullanıcılarının olduğu örnek bir şehir haline getirmek adına çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Oryantiring

Oryantiring alanda harita yardımıyla en hızlı ve doğru bir şekilde hedefleri bulup bitişe noktasına ulaşma diye tanımlayacağımız bir spordur. Kamp programlarında mutlaka bulunması gereken sporlardan biridir. DOSTUM olarak oryantiring takımımız 2016 Türkiye şampiyonluğu kazanmıştır. Bu branşta hem etkinlik hem eğitim hem de yarışmalar düzenliyoruz. Yerel ve ulusal yarışmalar düzenliyoruz. 7 den 77 e herkesin yapabileceği hem eğitici hem de eğlenceli bir spor dalıdır. İlk, orta ve lise öğrencilerine eğitimler vererek bu sporda ilerlemelerine, sağlıklı bir hobi edinmelerine ve daha sağlıklı bireylerin yetişmesine katkı sağlıyoruz.

Balıkçılık

Merkezimizin hemen yanı başında bulunan yenice gölü balık tutmak isteyen balık severler için nezih bir ortam sunmaktadır. Ayrıca kamp programlarına da dahil edile bilmektedir.

ATV safari

DOSTUM Oylat ATV safari; 10 km, 15 km, 20 km, 35 km ve 45 km’lik beş farklı parkurda İnegöl’ün doğal güzellikleri içinde ATV safari yapma imkanı sunuyor. Merkezimizde bulunan atv ile de göl çevresi gezileri yapılmaktadır.

TOPLAMDA 13 BRANŞ BULUNAN TESİSİMİZDE  9 BRANŞTA FALİYETLERİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR.

Gezin Android
Gezin IOS